Атомна енергетика

Австралійські учені вивчають радіоактивний пил

nuke_dust20091005Команда австралійських учених проводить аналіз пилу, яким цього тижня занесло східну Австралію, щоб встановити ймовірність небезпеки.

Існують припущення, що пилова буря виникла поблизу Вумера, в глибинці Південної Австралії неподалік від великої шахти Олімпік Дам (Olympic Dam), де добувається уранова руда. Ці припущення викликають побоювання, що пил радіоактивний і небезпечний.

Кліматолог, професор Мельбурнського Університету Монаш, Найджел Теппер (Nigel Tapper) применшує ймовірність небезпеки для людей, проте заявив, що пил може поставити під загрозу важливі екосистеми такі як Великий Бар’єрний Риф.

«Зрозуміло, що існує ймовірність, що пилова буря могла прийти із тих віддалених районів, однак ми вважаємо, що такі бурі в основному приходять з висохлого озера, дна невеликих річок або будь-яких інших місць басейну озера Ейр», – повідомив він агентству Австралія Асоушіейтид Прес (ААР).

«Ця (радіоактивна) речовина поширюється вже довгий час, тому я б не сказав, що навколо неї слід здіймати багато шуму.»

«Основною проблемою є дрібний пил, який потрапляє безпосередньо в легені, викликаючи астму та інші респіраторні проблеми.»

Учені проводили аналіз пилу, який занесло на відстань 2 150 км до Нової Зеландії, та здійснювали «дактилоскопію» пилу та мінералів, які містяться у ньому, щоб з’ясувати звідки його принесло і чи становить він загрозу Кораловому морю та сільському господарству.

І хоча для сажових часток перетнути затоку Тасман не є нічим незвичайним, метеорологи стверджують, що поява австралійського пилу – явище рідкісне.

«Вважається, що пил, який заносить з Африки, однаковою мірою завдає шкоди кораловим рифам у Карибському басейні», – говорить професор Теппер.

«Наші попередні тести показують, що туди потрапляють речовини і ми встановили звідки вони туди потрапляють, тепер біологи перевірять мікроби та бактерії, які знаходяться там і з’ясують чи вони викликають які-небудь наслідки», – сказав він.

«Коралові рифи уже зазнали пошкоджень від Ель-Ніньо (теплої океанської течії), внаслідок того, що вода в океані або швидко охолоджується або нагрівається, і від інших подібних процесів, як наприклад протічні води або різні морські зірки.»

Документальний фільм режисера Девіда Бредбері, який знімав фільми про атомну енергетику, був номінований на премію Американської кіноакадемії. Бредбері попередив про ризик пов’язаний із радіоактивним пилом, який здійнявся у п’ятницю поблизу шахти Олімпік.

Австралійський науковець, Пітер Коз’єр (Peter Cosier) також стверджує, що нераціональне землекористування призвело до того, що Австралія стала менш стійкою до пилових бур, і що на ці вихідні передбачається ще одна буря в Сіднеї, а причиною виникнення пилу називає посуху.

Пилова буря зареєстрована як порушення рівня концентрації часток в повітрі та досягнення ними рівня 15 400 мікрограм на метр кубічний повітря. У звичайні дні зафіксовано до 20 мікрограм часток в повітрі, а лісові пожежі спричиняють рівень концентрації в 500 мікрограм.

Метеоролог Філіп Дункан (Philip Duncan), який працює на веб-сайт WeatherWatch сказав, що в Норт-Айлендських районах Окленда, Нортленді, Вайкато, в районі затоки Достатку (Бей-оф-Пленті) та Таранакі було зафіксовано випадання оранжевого пилу.

Було чітко видно як він осів, зокрема на шибках автомобілів.

«Він з’явився вчора після обіду, проте потрапив під дощ та хмари, пов’язані із атмосферним фронтом. Тепер, коли небо роз’яснюється, він цілком очевидний», – сказав у п’ятницю п. Дункан.

Житель Таранакі повідомив веб-сайту, що пил осів таким товстим шаром в школі, в якій він працює, що його не можливо змити навіть великою кількістю води.

www.news.smh.com.au