Атомна енергетика

Дослідження про занепад ядерної енергетики

npp20091020Останнім часом багато країн проявляє все більше інтересу до атомної енергетики. Тут презентоване дослідження (німецькою мовою), де представлено реалістичний прогноз ймовірного майбутнього використання атомної енергії у світі до 2030 року. Дано відповідь на запитання чи існує ймовірність того, що атомна енергетика переживе в майбутньому відродження.

Після короткого огляду поточного стану та історії використання атомної енергії у світі, в досліджені представлено міжнародні сценарії використання атомної енергії, а також заяви про будівництво нових атомних реакторів. Проводиться критична оцінка переліку реакторів, офіційно визнаних МАГАТЕ як такі, що «перебувають у процесі будівництва». В основі аналізу лежить оцінка заяв про будівництво нових реакторів із врахуванням проблем пов’язаних із інфраструктурою, постачанням палива, фінансуванням та іншими можливими перешкодами. Оцінено заяву кожної з країн за допомогою індикаторного методу, який враховує політичну стабільність країн та її практичний досвід у будівництві реакторів, її рейтинг кредитоздатності, шанси на втілення в контексті відповідного енергетичного ринку, обмежені світові поставки баків реактора високого тиску і нинішню світову економічну кризу.

За прогнозами, які наведені в дослідженні, відродження використання атомної енергії відбудеться не раніше 2030 року. Натомість, закриття станцій, які відпрацювали свій ресурс, призведе до зменшення загальної кількості станцій, обсягу встановленої потужності та виробництва електроенергії атомними електростанціями. До 2020 року, кількість діючих реакторів у світі, ймовірно, зменшиться на 22%; до 2030 року – приблизно на 29% відносно умовного рівня березня 2009 р. Незважаючи на збільшення активності будівництва у порівняні із рівнем будівництва за останні 10 років, ми не досягнемо знову того будівельного буму, який спостерігали в 1970-их/80-их роках. В даний час кількість заяв про будівництво атомних реакторів збільшується. Проте, амбіційні заяви, які робилися в минулому, зокрема в США, а також і в інших країнах, в остаточному результаті не були виконані.
Припускається, що на момент до 2020 року буде реалізовано приблизно 23% усіх проектів, оголошених німецьким виданням “International Journal for Nuclear Power” ATW («Міжнародний журнал атомної енергетики – ATW»), і, на момент до 2030 року буде реалізовано близько 35% проектів, оголошених Всесвітньою ядерною асоціацією (World Nuclear Association, WNA). Шлях розвитку, який, на думку авторів дослідження, є реалістичним, зокрема залежить від обраних припущень стосовно поточного ресурсу експлуатації існуючих атомних реакторів і від того, до якої міри будуть виконані заяви Китаю, Росії, США, Індії та Японії.

Ян Хаверкамп (Jan Haverkamp)
активіст Greenpeace з питань енергетики,
Експерт з питань енергетики у Центральній Європі