Атомна енергетика

Японія запустила реактор на швидких нейтронах, закритий 14 років тому через пожежу і витік натрію

Японія запустила реактор на швидких нейтронах, закритий 14 років тому через пожежу і витік натріюЯпонія запустила ядерний реактор “Мондзю” на швидких нейтронах, вимкнений 14 років тому після пожежі на ньому. Запуск реактора мав відбутися в четвер, о 10.36 за місцевим часом (о 01.36 за київським), передає Lenta.ru.

Реактор “Мондзю” в місті Цуруга, розташованому за 350 кілометрів на захід від Токіо, був закритий у 1995-му менш ніж через два роки після введення його в експлуатацію. Причиною цього став витік 650 кілограмів розжареного металевого натрію, що використовується у подібних типах реакторів як теплоносій, внаслідок чого на атомній станції виникла пожежа. Пожежа не призвела до людських жертв і викидів радіації, проте інцидент викликав хвилю громадських виступів з вимогами закрити реактор. Відновленню його роботи перешкоджав низький темп ремонтних робіт і сильна громадська опозиція.

“Мондзю” належить до класу реакторів-розмножувачів на швидких нейтронах, тобто він здатний напрацьовувати ядерного палива більше, ніж необхідно для його потреб. Зараз “Мондзю” залишається єдиним в Японії реактором подібного типу.

До запуску японського реактора єдиним діючим швидким енергетичним реактором у світі залишався БН-600 у Свердловській області Росії. У 2009 році Франція закрила свій “швидкий” реактор “Фенікс”.

Починаючи з 1960-х років, світові ядерні держави активно займалися розробкою даного типу реакторів, проте останнім часом в Європі і США ці дослідження були припинені у зв’язку з політикою непоширення ядерної зброї і матеріалів для її створення.

Водночас Японія виступає на підтримку замикання ядерного паливного циклу на швидких реакторах. У 2025 році країна планує завершити створення другого демонстраційного реактора цього типу.

Інтерес до цього напряму проявляють азійські країни (Індія, Японія, Китай, Південна Корея). В Індії ведеться будівництво демонстраційного швидкого натрієвого реактора, пуск якого призначений на 2010-2011 роки. На наступному етапі Індія планує побудувати малу серію з чотирьох швидких реакторів тієї ж потужності.

Головна особливість ядерних реакторів на швидких нейтронах полягає в тому, що вони дають змогу використовувати ізотопів важких елементів, які не діляться у поширеніших реакторах на теплових нейтронах.

У паливний цикл можуть бути залучені запаси урану-238 і торію-232, яких в природі значно більше, ніж урану-235 – основного палива для реакторів на теплових нейтронах. Зокрема може бути використаний і так званий відвальний уран, який залишився після збагачення ядерного пального ураном-235.

Джерело: www.newsru.ua