Атомна енергетика

Проблеми з подовженням терміну експлуатації реакторів в Німеччині

Проблеми з подовженням терміну експлуатації реакторів в НімеччиніФРАНКФУРТ, 10 травня (Рейтер) – у правоцентристської коаліції канцлера Ангели Меркель, можуть виникнути проблеми із проштовхуванням запланованого продовження терміну експлуатації атомних реакторів після того, як регіональні вибори в Німеччині, які проходили в неділю, обернулися поразкою для уряду.

У федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія, найбільш населеному регіоні Німеччини, коаліція з християнських демократів (ХДС) Меркель і вільних демократів (ВДП) втратила свою колишню більшість, в результаті чого склад наступного уряду залишається неясним. Багато виборців, які покарали уряд Берліна за згоду надати допомогу Греції та за скандал пов’язаний із спонсорством місцевої партії, також критикують Меркель за її плани переглянути програму про поступову відмову від ядерної енергетики.

Меркель, чия коаліція має більшість в нижній палаті парламенту, Бундестазі, тепер може бути заблокована з багатьох питань у верхній палаті парламенту, Бундесраті, яка представляє землі.

” Стало політично важче реалізувати продовження термінів експлуатації АЕС, тому що було втрачено більшість у Бундесраті”, говорить Тео Кіц, аналітик банку Merck Finck.

Енергокомпанії відстали у перегонах на широкому ринку

Енергокомпанії сподівалися, що матимуть можливість експлуатувати 17 реакторів, які ще залишилися в країні, довше, ніж узгоджені 32 роки. Однак у них під рукою також є й сценарій закриття цих реакторів, як і планувалося.

Цей сценарій може бути використаний не в останню чергу хоча б тому, що навіть консервативний міністр охорони довкілля, Норберт Рьотґен, дав зрозуміти, що він виступає за поновлювані джерела енергії, і він не поспішатиме з підтримкою продовження експлуатації АЕС, як в плані термінів, так і в плані поділу додаткових доходів між зацікавленими сторонами з приватного та державного секторів.

Енергокомпанія «RWE» у неділю уклала угоду із колегами, компанією «E.ON» (EONGn.DE), про купівлю квот на виробництво у недіючого реактора компанії «E. ON», забезпечуючи тим самим життя свій старіючій атомній станції «Biblis A», яку в іншому випадку необхідно було б закрити цього року.

Якщо план з продовження терміну експлуатації атомних реакторів може почати втілюватися без схвалення Бундесратом, уряд Меркель теоретично може зігнорувати результати виборів в Північній Рейн-Вестфалії і продовжити терміни експлуатації реакторів.

Але група експертів з правових питань, яка консультує Бундестаг, заявила, що верхня палата повинна затверджувати будь-які угоди щодо продовження терміну експлуатації атомних електростанцій. Супротивники цієї точки зору кажуть, що згідно з оригінальним законодавством в області атомної енергетики затвердження Бундесрату не є необхідним.

Помилкою було те, що кабінетові не вдалося ввести в дію роз’яснення з цього приводу до проведення регіональних виборів, що могло б ізолювати це питання від впливу результатів виборів, говорить інший аналітик.

Цей план також буде блокуватися з боку наглядових органів з атомної енергетики окремих земель, погляди яких можуть відрізнятися від його курсу.

Два сценарії для землі Північна Рейн-Вестфалія

Якби була коаліція між консерваторами і соціал-демократами (СДПН), СДПН притримувалися б позиції відмови від ядерної енергетики, рішення про це було прийняте соціал-демократами 10 років тому разом із їхніми молодшими партнерами, Партією зелених і промисловістю, як предмет престижу.

Консерватори можуть врятувати план з продовження термінів експлуатації АЕС в інших землях.

Якщо СПД сформує коаліцію з ультра-лівою партією Лівих, яка хоче позбавити енергокомпанії влади, і Зеленими, які хочуть відмовитися від викопного палива, в СДПН будуть проблеми із підтримкою виробництва енергії вугільними і атомними станціями. Це може розгнівати робітничий електорат партії.

Джерело: http://www.reuters.com