Атомна енергетика

Чорнобиль

Внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції (АЕС), яка відбулася 26 квітня 1986-го року, постраждало 10 мільйонів людей по всьому світу, було забруднено 150 тисяч квадратних кілометрів цінної землі.

Україна відчула вплив радіації у більш ніж 2000 містах та селищах, внаслідок чого постраждало 3 млн. громадян. Чорнобильська аварія в десятки разів збільшила частоту ракових захворінь і хвороб, пов’язаних зі зниженням захисної здатності людського організму. Україна незворотньо втратила майже 50 тисяч гектарів найродючіших чорноземів.

Незалежна наукова оцінка медичних і екологічних наслідків Чорнобильської ядерної катастрофи з критичним аналізом нещодавніх доповідей Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) та Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) приводиться у дослідженні: «Інша доповідь про Чорнобиль» («The Other Report on Chernobyl (TORCH)»)

Масштаб Чорнобильської катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре відомий як вченим, так і політикам всього світу. У навколишнє середовище потрапило близько 3% радіонуклідів, які на момент катастрофи були накопичені у четвертому енергоблоці ЧАЕС, що становить понад 300 МКі радіонуклідів.

Аварія призвела до забруднення більш як 145 тисяч кв. км території України, Республіки Білорусь та Російської Федерації, щільність забруднення радіонуклідами 137Сs і 908г якої перевищує 37 кБк/кв.м. Внаслідок Чорнобильської катастрофи постраждало майже 5 мільйонів людей, забруднено радіоактивними нуклідами близько 5 тисяч населених пунктів Республіки Білорусь, України та Російської Федерації. З них на Україні – 2293 селища та міст з населенням приблизно 2,6 млн. людей. Чорнобильська аварія спричинила безпрецедентне опромінення населення зазначених вище держав. За унікальністю структури поширення: просторовою, часовою, професійно віковою, а також за поєднанням зовнішнього та внутрішнього опромінення, вона не має аналогів впродовж всієї історії техногенних катастроф.

Крім України, Республіки Білорусь та Російської Федерації вплив Чорнобильської катастрофи відчули на собі Швеція, Норвегія, Польща, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Фінляндія, Великобританія та інші держави.

Внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 95% території України зазнало радіоактивного забруднення. Проте більшість викинутих радіонуклідів внаслідок природного розпаду протягом трьох місяців після аварії практично зникла і радіаційна ситуація на більшості території України вже протягом 22 року визначається цезієм-137 та стронцієм-90. Загальна площа зон радіоактивного забруднення, що визначена чинним законодавством, становить 54,6 тис.км2.

До зон радіоактивного забруднення повністю або частково віднесено територію 74 районів 12 областей (Київська, Житомирська, Рівненська, Чернігівська, Вінницька, Івано-Франківська, Волинська, Чернівецька, Черкаська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька). На території зон проживає біля 2,3 млн. осіб.

Аварія на Чорнобильській АЕС за своїми масштабами не вкладалася в параметри аварій, які розглядалися в нормативних документах Радянського Союзу як імовірні. У цілому Державна союзно-республіканська програма і ухвалені постанови передбачали цілу низку широкомасштабних державних заходів, спрямованих на забезпечення екологічної безпеки, охорону і зміцнення здоров`я, соціально-правовий захист потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи й населення забруднених територій.

З розпадом СРСР можливість отримати кошти з Союзного бюджету була втрачена, і фінансування усіх заходів, передбачених «чорнобильським» законодавством, повністю лягло на український бюджет.

Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – це не тимчасова, а розрахована на тривалий час цілеспрямована діяльність держави, яка буде здійснюватися протягом історично тривалого періоду. У країні сформована нормативно-правова база для реалізації національної політики у сфері комплексного захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка відповідає міжнародним і національним нормам радіаційної безпеки. Разом з тим, структура державно-правового механізму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи незбалансована. Існує необхідність переходу до нової фази подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – фази відновлення та розвитку.

З роками «чорнобильська» проблема все більше трансформувалася у переважно соціальну. Станом на 2008 рік в Україні проживає 2376218 осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них: 276327 – ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, 1558250 – потерпілих від Чорнобильської катастрофи, 541641 – дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Уроки Чорнобиля – це той важливий аспект аварії, який ми отримали величезною ціною і який повинен унеможливлювати його повторення. Це наше національне надбання, і воно повинне слугувати людям.


Легенда до атласу забруднення цезієм


Європейська карта забруднення цезієм-137


Атлас забруднення України


Чорнобильська Зона