Атомна енергетика

Атомна енергетика продовжує втрачати позиції у світі — дослідження

Роль атомної енергетики у світі поступово зменшується через її неспроможність конкурувати із відновлюваними джерелами енергії та все більшою втратою довіри до галузі. Про це свідчать дані нової незалежної Доповіді про стан світової ядерної галузі (World Nuclear Industry Status Report 2017)

Зокрема, в той час, як виробництво електроенергії вітровими станціями у світі зросло на 16%, а сонячними на 30%, атомні станції у 2016 році виробили лише на 1,4% більше енергії, ніж у попередньому.

Продовжує чотири роки поспіль зменшуватись і кількість атомних блоків, що будуються у світі – з 68 блоків у 2013 році до 53 у цьому році. Із 17 запланованих до запуску у 2017 році, лише два реактори були запущені до середини року (у Китаї та Пакистані), запуск одинадцяти інших реакторів відкладено як мінімум до 2018 року.

У глибокій фінансовій кризі перебувають гіганти атомної галузі — колись найбільша компанія із спорудження АЕС у світі “Вестінгхаус” перебуває у стадії банкрутства, інший гігант – французька AREVA втратила 12,3 мільярди доларів за останні шість років. Уряду Франції довелося надавати їй фінансову підтримку у розмірі 5,3 мільярдів доларів, аби втримати на плаву. Скандал із фальсифікацією документів та виготовленням бракованих деталей на заводі Сreusot тої ж таки компанії AREVA протягом десятків років ще сильніше підірвав довіру до атомної індустрії.

Просто до захмарних цифр виросли суми компенсацій за шкоду, спричинену аварією на АЕС Фукусіма-Дайічі у Японії. Лише за офіційною оцінкою компенсації складають 100 — 200 мільярдів доларів, в той час як за незалежними оцінками вони сягнули 444 — 630 мільярдів. Із більше п’ятидесяти реакторів, що працювали у Японії до аварії на АЕС Фукусіма, наразі працюють лише п’ять.

«Атомна індустрія виявила фінансову та технічну неспроможність доводити до завершення свої проекти, тож все більше урядів перестають покладати надії на атомну енергію. – зазначила Ірина Головко, керівник відділу енергетики Центру екологічних ініціатив «Екодія». – Для українців важливо розуміти сучасні світові тренди та виклики, і не дозволити витрачати державні кошти та час на марні потуги збудувати нові атомні енергоблоки”.

В той же час, в Україні нещодавно було оприлюднено затверджений текст оновленої Енергетичної Стратегії до 2035 року, який передбачає збереження за атомною галуззю провідних позицій в електроенергетиці. Так, до 2035 року обсяг виробництва електроенергії атомними станціями планується зберегти на рівні 50%, що, звичайно, буде неможливим без введення в дію нових потужностей, необхідності пошуку мільярдних інвестицій, та означатиме подальшу залежність від іноземних постачальників ядерного палива. В той же час, генерація електроенергії з відновлюваних джерел разом з гідроенергетикою планується на рівні більшому лише за 25%.


Контакти для додаткової інформації:

Ірина Головко
керівник відділу енергетики Центру екологічних ініціатив «Екодія»
Тел: +380 50 647 67 00