Атомна енергетика

Кількість нових АЕС зменшилась до десятирічного мінімуму

“Кількість нових проектів з будівництва атомних електростанцій у світі впала до десятирічного мінімуму після катастрофи на АЕС “Фукусіма” у 2011 році, а також внаслідок зростання собівартості виробництва атомної енергії”, – повідомляється у галузевій доповіді.

Кількість проектів, в рамках яких було розпочато будівництво атомних реакторів, стрімко скоротилась з 15 проектів у 2010 році до 10 проектів в 2013. Пізніше вона зменшилась до 8 проектів у 2015 році і 3 проектів у 2016 році, а станом на перше півріччя 2017 року залишився лише один такий проект (за даними Доповіді про стан світової ядерної галузі (World Nuclear Industry Status Report).

Китай, який найактивніше будував атомні електростанції впродовж останніх десяти років, скоротив кількість нових проектів з 10 у 2010 році до 6 у 2015 році і лише двох у минулому році.

“Можливо, Китай перестане бути винятком з загальної тенденції”, – заявив журналістам у Парижі Майкл Шнайдер [Mycle Schneider], провідний автор.

Пік будівництва нових реакторів, який прийшовся на 2010 рік (коли декілька країн розпочали будувати реактори через майже 20 років затишшя після Чорнобильської катастрофи 1986 року), ознаменував кінець нетривалого ренесансу атомної енергетики,

За словами пана Шнайдера, після відмови від масштабного проекту будівництва атомної електростанції у Сполучених Штатах Америки він не здивується, якщо буде припинено реалізацію інших проектів, будівництво яких ведеться сьогодні.

Після того як компанію “Westinghouse”, що займалась будівництвом реакторів, було визнано банкрутом на початку цього року, дві енергетичних компанії штату Південна Кароліна відмовилися від проекту “V.C. Summer”, що передбачав будівництво двох нових реакторів Westinghouse, при тому, що будівельні роботи було завершено на 40% і на будівництво було витрачено понад 9 млрд доларів США.

За даними, наведеними в Доповіді про стан світової ядерної галузі, в період з 1977 року до середини 2017 року було покинуто або призупинено будівництво щонайменше 91 (кожного восьмого) реактора, які перебували у різній стадії завершеності будівництва.

“Атомна енергетика вимирає як вид”, – заявив пан Шнайдер.

Представники ядерної галузі, які цього тижня завітали до Лондона в рамках їхньої чергової щорічної зустрічі, стверджують, що атомна енергетика і надалі відіграватиме важливу роль у низьковуглецевому виробництві електроенергії, посилаючись на масштабні плани будівництва нових атомних електростанцій у Китаї, Індії, Великобританії та Південній Африці.

Згідно з даними Доповіді про стан світової ядерної галузі, частка атомної енергії у глобальному виробництві електроенергії скоротилась з рекордно високої позначки у 17,5 відсотків у 1996 році до 10,5 відсотків минулого року, коли виробництво електроенергії атомними електростанціями зросло на 1,4 відсотки.

Наступного року Об’єднані Арабські Емірати планують ввести в експлуатацію перший з чотирьох південнокорейських реакторів. В’єтнам вирішив відмовитися від будівництва своїх перших реакторів через високу вартість будівництва і потенційні загрози для безпеки наприкінці 2016 року.

Єдиною країною, яка розпочала будівництво реактору у першому півріччі 2017 року, стала Індія.

Автор: Геерт де Клерк [Geert De Clercq]
Джерело: reuters.com