Categories: Новини

Держатомрегулювання про нові блоки та подовження експлуатації

Як і планувалося, сьогодні у Рівному, 7 вересня, о 15.00 відбулася зустріч з Оленою Миколайчук, Головою Держатомрегулювання. Нижче наводжу короткий конспект питань та відповідей. Відповіді були розгорнуті, орієнтовані на журналістів. Подаю їх скорочено, по можливості, у хронологічному порядку.

Декілька питань журналістів та моїх про підвищення безпеки станцій, суть який зводиться до "Що робиться для підвищення безпеки? Чи виконуються плани?" Олена Миколайчик (ОМ): У 90-ті роки не робилося нічого. Зараз графік підвищення безпеки АЕС порушено. Зокрема, у 2006 р. виконано лише на 20%. Держатомрегулювання вживає жорстких заходів, тому Енергоатом потроху виправляє ситуацію.
А.М. Чи існує план поводження з РАВ?

О.М. Існує затверджена Кабміном Комплексна програма поводження з відходами, але вона не виконується через відсутність фінансування. Зараз потрібна нова програма, яку також потрібно проводити через Кабмін. Україна приєдналася до тих країн, котрі зобов'язалися не лишати потомкам відходів. Але ми не виконуємо це зобов'язання. Навіть не накопичуються гроші для цього. На папері гроші накопичуються лише на закриття станцій. Проте навіть цього не трапляється, оскільки Мінфін постійно зупиняє дію цієї норми у проектах держбюджету. На 2008 рік невідомо, будуть накопичені якісь гроші чи ні. Швидше за все в Україні буде застосовано "відкладене рішення" до ВЯП. Але гроші і на це не виділяються. Немає жодних вибраних майданчиків для розміщення ВЯП.

А.М. Ми щойно отримали відповідь Енергоатому, у якій йдеться про те, що проблем з водою в українських АЕС не існує. Проте ми маємо іншу аргументовану думку. Яка Ваша думка з цього питання і чи вивчатиме Дератомрегулювання проблему водних ресурсів при будівництві нових АЕС?

О.М. Я добре володію матеріалом. При будівництві ХАЕС 2 я дійшла висновку, що води достатньо. Проте, для наступних блоків на ХАЕС ця проблема існуватиме. Це точно. Водним ресурсам буде надано великої уваги у проекті блоків та у ОВНС. Може бути таке, що Енергоатому доведеться застосовувати спеціальні маловодні технології, які набагато дорожчі.

Журналіст: Чи існує світовий досвід продовження термінів експлуатації?

О.М. Існує. О.М. навела декілька прикладів продовження термінів водо-водяних реакторів. Проте, додала, що навіть фінські суттєво надійніші наших ,хоча виконувалися за одними проектами.

А.М. Якщо Ви сказали, що немає досвіду по українських типах ВВЕРів, то у чому полягає суть методики оцінки можна продовжувати терміни чи ні?

О.М. Наша методика загалом складається з декількох основних етапів 1. Оцінка стану корпуса реактора та базового обладнання. Зараз частково проводиться на РАЕС:
1. Перші висновки позитивні.
2. Обстеження всього обладнання.
3. Поки не будуть здійснені всі заплановані заходи з підвищення безпеки, мова про продовження терміну йти не може. Держатомрегулювання ніколи не дасть згоди спочатку продовжити термін, а потім проводити заходи. І Енергоатом про це знає.

Депутат Жданюк (?) Чи не планується відділити органи спостереження за радіаційним станом від АЕС, котрим вони зараз підпорядковані?

О.М. Фінансово це дуже складно. Крім того, АЕС багато зробити для вдосконалення існуючих систем. Швидше за все, ми будемо працювати над тим, аби показувати цю інформацію онлайн. Тоді шляхів махлювати буде значно менше.

А.М. Те, що наступні блоки плануються на ХАЕС зрозуміло. Але які наступні плановані майданчики?

О.М. Енергоатом МОЖЛИВО зможе запропонувати декілька майданчиків для розгляду не раніше ніж через рік.  

Pasyuk

Recent Posts

Великі надії на малі модульні реактори не справджуються

Перший проєкт міні-АЕС у США зупинено через зростання витрат на 53% .

5 місяців ago

Скільки відходів продукує атомна енергетика та як їх переробляють

Скільки відходів виробляє атомна галузь, що із ними роблять та скільки це коштує.

12 місяців ago

Що не так з планами будівництва дев’яти нових великих атомних енергоблоків? – висновки дискусії

Представники громадських організацій розповіли про те, що не так із планами збудувати 9 нових великих…

12 місяців ago

Хто будуватиме нові атомні блоки в Україні: коротка історія проєктів Westinghouse

Затримки у будівництві, здорожчання проєктів, судові позови щодо шахрайства та приховування інформації, а також банкрутство.

12 місяців ago

Westinghouse: огляд проєктів, аналіз проблем та невиконаних зобов’язань

Ми проаналізували Westinghouse, щоб зрозуміти, чи здатна компанія виконати свої обіцянки Україні.

12 місяців ago

Як нові атомні блоки можуть нашкодити українській безпеці, економіці і довкіллю

Чому Екодія запустила петицію проти будівництва 9 нових великих атомних блоків в Україні.

12 місяців ago