Categories: Новини

Дослідження: Світова атомна енергетика в занепаді

Київ, 23 вересня 2008 – Атомна енергетика відіграє все меншу роль в енергопостачанні світу. Про це свідчить дослідження «Стан світової ядерної енергетики у 2007», презентоване у Києві Національним екологічним центром України. Частка атомної енергії зменшилася у 21 країні світу з 31, де є атомна енергетика, а кількість працюючих реакторів зменшилася на 5 за останні п’ять років.

За інформацією МАГАТЕ, у світі наразі будується 32 реактори, що на 20 реакторів менше, ніж наприкінці 90-х. 12 з цих реакторів формально перебувають на стадії будівництва вже понад 20 років. Автори звіту залишаються переконані, що ніякого відродження атомної енергетики не буде, а очікується лише поступове зниження кількості ядерних реакторів. За їх висновками, основні проблеми атомної енергетики не було подолано і вони не даватимуть їй конкурувати на світовому ринку.

Згідно звіту, головними перешкодами на шляху відродження атомної енергетики є надмірні капітальні інвестиції з занадто довгим часом окупності, відсутність достатніх виробничих потужностей та досвідченого персоналу для будівництва нових блоків. Ілюстрацією цих проблем став пілотний проект франко-німецької кампанії «AREVA» – найбільшого в світі забудовника АЕС. «Арева» будує реактор третього покоління «Олкілуото-3» у Фінляндії де після трьох років будівництва відстає від графіку на понад два роки і перевищує бюджет щонайменше на 1,5 мільярди євро (50% бюджету).

«Заяви атомників про майбутнє атомної енергетики не в’яжуться з реальністю і вони так і залишаться лише маревом, – говорить Дмитро Хмара, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України, – Не варто посилатися на фантастику під час формування енергетичної політики країни. Інвестуючи в атомну енергетику уряд, лише втрачає час і марно витрачає гроші платників податків.»

«Найдешевшою альтернативою будівництву нових енергетичних потужностей в Україні є інвестиції в енергозбереження. З однієї гривні інвестицій в підвищення енергоефективності можна отримати в три-чотири рази більше енергії і повернути гроші вже за рік-півтора. Звичайно, це не йде в порівняння з атомною енергетикою, де інвестиції повертаються протягом десятиліть, якщо повертаються взагалі,» – говорить Дмитро Хмара.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Олексій Пасюк, Дмитро Хмара
тел/факс: +380 44 5070617 , dmytro.khmara at necu.org.ua
Національний екологічний центр України.

Примітки:

1. „Звіт про стан світової ядерної промисловості за 2007 рік” (‘World Nuclear Industry Status Report 2007’) підготував провідний фахівець в галузі енергетики Майкл Шнайдер (Mycle Schneider) (Париж) за участі Ентоні Фроґґатта (Antony Froggatt) (Лондон) на замовлення фракції Зелених Європарламенту.

2. Сумарна встановлена потужність 436 блоків, що працювали в світі в 2000 році, становила менше 352 ГВт. Наприкінці 2007 року у світі працювали 439 блоків – тобто на один менше, ніж у 2004-му, і на 5 блоків менше, ніж в історичний максимум в 2002 році – що склав 371,7 ГВт потужності. Це помітно відрізняється від прогнозу у 4450 ГВт на 2000 рік, зробленого Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) в 1974 році.

3. На опалення і освітлення одного квадратного метра житлової, офісної або виробничої площі в Україні витрачається у 6-7 разів більше енергії ніж у країнах ЄС. За самими скромними підрахунками в даному секторі є потенціал для економії до 50 відсотків енергії.

4. Ринок сонячної енергетики зростає на 30% щорічно вже кілька років поспіль. За попередніми розрахунками у 2007 році у Світі встановлено майже 20 ГВт вітрової енергії у порівнянні з менш ніж 2 ГВт атомної.

Петях Михайло

Recent Posts

Великі надії на малі модульні реактори не справджуються

Перший проєкт міні-АЕС у США зупинено через зростання витрат на 53% .

5 місяців ago

Скільки відходів продукує атомна енергетика та як їх переробляють

Скільки відходів виробляє атомна галузь, що із ними роблять та скільки це коштує.

12 місяців ago

Що не так з планами будівництва дев’яти нових великих атомних енергоблоків? – висновки дискусії

Представники громадських організацій розповіли про те, що не так із планами збудувати 9 нових великих…

12 місяців ago

Хто будуватиме нові атомні блоки в Україні: коротка історія проєктів Westinghouse

Затримки у будівництві, здорожчання проєктів, судові позови щодо шахрайства та приховування інформації, а також банкрутство.

12 місяців ago

Westinghouse: огляд проєктів, аналіз проблем та невиконаних зобов’язань

Ми проаналізували Westinghouse, щоб зрозуміти, чи здатна компанія виконати свої обіцянки Україні.

12 місяців ago

Як нові атомні блоки можуть нашкодити українській безпеці, економіці і довкіллю

Чому Екодія запустила петицію проти будівництва 9 нових великих атомних блоків в Україні.

12 місяців ago