Атомна енергетика

Японська радіоактивність дісталась Європи, а на АЕС Фукусіма-1 ситуація незрозуміла

В Ісландії виявили невелику кількість радіоактивних частинок, принесених, як вважають експерти, з аварійної АЕС Фукусіма-1 в Японії.

Як повідомляє Reuters, радіоактивний пил поширився з Японії в східному напрямку і перетнув Тихий океан, Північну Америку та Атлантичний океан, добравшись до Ісландії.
За даними агентства, кількість виявлених частинок радіоактивного пилу мізерно мало і не становить загрози для здоров’я.

Наявність у повітрі часток радіоактивного пилу – в даному випадку, ізотопів йоду – зафіксували 15 з 65 міжнародних дозиметричних станцій Організації з Договору про заборону ядерних випробувань.

При цьому ісландське відомство, яке відповідає за радіаційну безпеку, не було проінформовано про поширення радіації. “Ми були вкрай здивовані, що її виявили тут, у нас на порозі”, – повідомив представник відомства Сігурдур Еміл Парссон, підкресливши, що ісландська влада перевіряє цю інформацію.

Старший науковий співробітник Інституту дослідження повітря в Норвегії Андреас штолень заявив, що поширення радіоактивного пилу по всій північній півкулі – це питання всього лише декількох днів. При цьому вчений додав, що загрози для здоров’я жителів Європи у зв’язку з радіацією не виникне.

Згідно з прогнозом французького агентства з ядерної безпеки (ASN), до середи, 23 березня, радіаційні частинки, рівень концентрації яких у повітрі буде в тисячі разів менше, ніж після аварії на Чорнобильській АЕС, досягнутий території Франції.

Відзначимо, що станція, розташована в штаті Каліфорнія в США, повідомила про виявлення радіації з АЕС Фукусіма-1 ще минулого тижня. Радіаційний фон склав одну мільйонну частку дози, яку людина зазвичай отримує від природних джерел, зокрема від сонця.

Тим часом, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сьогодні висловило стурбованість у зв’язку з отриманням від японської влади недостатньої кількості інформації про ситуацію на аварійній АЕС Фукусіма-1.

“Ми якийсь час не отримуємо перевірену інформацію щодо цілісності захисної оболонки реактора номер один. Ми стурбовані, що нам невідомий його (реактора) точний статус”, – сказав офіційний представник МАГАТЕ Грехем Ендрю.

За його словами, Агентство також не має даних про температуру в сховищах ядерного палива першого, третього і четвертого реакторів. По іншим реакторам Японія надає МАГАТЕ інформацію без затримок, зазначив Ендрю.

Інший представник Агентства Джеймс Лайонс повідомив на прес-конференції у вівторок, що викиди радіації на аварійній АЕС Фукусіма-1 в Японії тривають, проте їх конкретне джерело невідомо.

“Ми продовжуємо спостерігати викиди радіації на об’єкті, питання в тому, звідки саме вони відбуваються”, – сказав Лайонс.

Як відомо, після події 11 березня на північному сході Японії – землетрусу магнітудою 9,0 – на АЕС Фукусіма-1 сталася серія аварій, викликаних виходом з ладу системи охолодження. На АЕС було зафіксовано кілька витоків радіації, що змусило владу евакуювати людей з 20-кілометрової зони навколо АЕС, а також заборонити польоти над станцією в радіусі 30 кілометрів.

Пізніше стала з’являтися інформація про виявлення в ряді районів Японії радіоактивних елементів, зокрема, ізотопів йоду і цезію, в повітрі, морський та питній воді, а також в продуктах харчування.
Нещодавно фахівці МАГАТЕ зафіксували в радіусі 20 км від атомної електростанції Фукусіма-1 підвищення рівня радіації в 1600 разів.

Джерело: ua.korrespondent.net