Минулоріч «Енергоатом» оголосив про плани збудувати 9 нових великих атомних блоків в Україні. Партнером проєкту обрали американську компанію Westinghouse, яка будуватиме нібито найсучасніші реактори власної конструкції АР1000. Однак ці плани викликають чимало питань не лише з точки зору безпеки довкіллю, а й щодо безпеки нашої економіки та енергетики.
Новий партнер «Енергоатома» – куди кращий варіант, аніж його колишній ядерний товариш «Росатом». Та ця компанія також не виглядає надійним партнером для будівництва аж 9-ти потенційно небезпечних об’єктів. Про затримки у будівництві, здорожчання проєктів, судові позови щодо шахрайства та приховування інформації, а також банкрутство компанії Westinghouse поговоримо далі. А більше даних про цю компанію та її проєкти ГО Екодія зібрала у публікації.
Проблеми проєкту на АЕС Вогтль
До планів будувати нові атомні блоки в Україні, Westinghouse опікувався 4-ма проєктами із будівництва реакторів АР1000. Два з них – кожен по два реактори – збудували на китайських атомних станціях. Ще два – вже на американських АЕС, яким пощастило значно менше.
Один із цих проєктів – 3 та 4 енергоблоки на АЕС Вогтль, що у штаті Джорджія. Будівництво розпочали ще у 2013-му та планували завершити вже у 2016-му та 2017-му. Однак реальність виявилася інакшою, запуски постійно переносилися. Останнє відтермінування пояснили роботою з усунення проблем із реактором та документацією, яку компанія має подавати в Комісію з атомного регулювання, але оформила неправильно. Перший із двох реакторів запрацював лише цьогоріч із затримкою у шість років, запуск другого планують також у 2023-му.
Прогнозовану вартість проєкту оцінили у 14 млрд доларів за два блоки. Та затримки потягнули за собою і суттєве здорожчання – нині загальну вартість проєкту оцінюють уже у понад 30 млрд доларів. Та виявляється, такий розвиток подій не був неочікуваним. Попередні 2 блоки на цій же АЕС запустили наприкінці 80-х і їх вартість тоді зросла із оціночних 660 млн до 8,8 млрд доларів. Тож така тенденція не нова.
Кому доведеться платити за цей проєкт? Пропозицію побудувати ці блоки схвалили ще у 2009-му році, за 4 роки до початку будівництва. Тоді ж Закон Джорджії про фінансування атомної енергетики дозволив відшкодовувати кошти на будівництво схвалених атомних станцій за рахунок споживачів. Тож за 2011-2020-ті роки клієнти Georgia Power – однієї зі співвласниць блоків – заплатили понад 3,5 млрд доларів зі своїх платежів за електрику на проєкт, який досі не завершився і не забезпечує їх електроенергією.
Комісія з питань державної служби Джорджії підрахувала, що електроенергія з нових реакторів обійдеться клієнтам Georgia Power в середньому в 150 доларів за МВт⋅год. Для порівняння, енергія із сонячних станцій із накопичувачами, вартує для них трохи більше 30 доларів.
Злет і падіння проєкту на АЕС Ві-Сі Саммер
Інший проєкт компанії виявився ще менш успішним. У 2008-му Westinghouse уклав контракт на будівництво двох реакторів на АЕС Ві-Сі Саммер у штаті Південна Кароліна. Роботи також почалися у 2013-му та мали завершитися у 2017-му та 2018-му. Власницями блоків мали стати дві комунальні компанії, які вже володіли першим блоком на тій же АЕС, запущеним ще у 1984-му. Вартість проєкту оцінили у 9,8 млрд доларів.
Затримки проєкту почалися ще до будівництва: у 2011-му очікуваний запуск перенесли на рік через, зокрема, потребу у переробці атомних модулів. Далі проєкт знову відкладали, але жодна із запланованих дат запуску не збулася. У 2017 році компанії-партнерки Westinghouse дійшли висновку, що проєкт завершиться не раніше 2024-го, коштуватиме щонайменше 25 млрд доларів, тож від будівництва узагалі відмовилися.
Як і з Вогтлем, платити за будівництво реакторів мали споживачі. У 2017-му одна з компаній заявила, що більшість витрачених на проєкт коштів (понад 9 млрд доларів) – це позики. Тож платіжки за комуналку мешканців Південної Кароліни виростуть задля того, аби оплатити атомну енергію, якої вони так ніколи і не отримають. Та обидва ці проєкти вдарили по гаманцю не лише простих американців, а й по самій компанії Westinghouse.
Результати проєктів для Westinghouse: банкрутство, позови та вироки
Після численних затримок та перевитрат у проєктах Вогтль та Ві-Сі Саммер у 2017-му році Westinghouse оголосив про банкрутство – збитки компанії оцінили у 9 млрд доларів. Тодішній генеральний директор компанії пояснив провал тим, що компанія втратила досвід та знання у будівництві нових об’єктів. У 2018-му її придбала канадська компанія Brookfield Business Partners L.P., яка нині планує перепродати її.
Обидва ці проєкти мали стати першими за десятиліття новими атомними блоками у США. З 1977-го до 2013-го у країні не розпочали жодного нового будівництва. У 1979-му році США пережили аварію на АЕС Трі-Майл-Айленд, у 1986-му вибухнула ЧАЕС, тож до нових проєктів ставилися підвищені вимоги з безпеки, які призводили і до численних затримок, і до узагалі відмов від будівництва. Westinghouse зі своїми проєктами мав стати феніксом у світі ядерної енергетики, але поки він досі десь на стадії попелу.
У лютому 2018 року коаліція груп, незадоволених різким зростанням цін і неналежним управлінням проєктом Вогтль, подала до Верховного суду округу Фултон скаргу проти рішення Public Service Commission (PSC), яка дозволила продовжувати будівництво блоків. Справа по суті не розглядалася – із технічних причин її кілька разів передавали до інших інстанцій.
Із проєктом Ві-Сі Саммер виявилося ще цікавіше. Державна прокуратура, ФБР і Комісія з цінних паперів і бірж майже п’ять років розслідувала три кримінальні справи, пов’язані із невиконанням проєкту. Причетні до цього топ-менеджери компаній, зокрема і колишній віцепрезидент Westinghouse Карл Черчман, визнали себе винними у шахрайстві та приховуванні інформації щодо проблем із проєктом. Подібні обвинувачення висунули у травні 2022-го і проти Джеффрі Бенджаміна, колишнього старшого віцепрезидента Westinghouse.
***
Після банкрутства від партнерства із компанією відмовився і Китай – єдина країна, де вдалося реалізувати реактори АР1000. Там перейшли на реактори власного виробництва. Індія і Велика Британія також відмовилися від планів розробляти спільні проєкти. А от Україна оголосила про будівництво нових атомних блоків із Westinghouse.
Чи готові ми повторити долю мешканців та мешканок Джорджії та Південної Кароліни та платити за енергію, якої не отримуватимемо і можемо узагалі ніколи не отримати? Чи готові ми йти на ризик витратити мільярди на проєкти, які можуть ніколи не стати реальністю? Чи довіримо ми свою безпеку компанії, в історії якої зафіксоване шахрайство та приховування проблем?
Ми не хочемо такого майбутнього, тож запустили петицію до Кабміну, аби зупинити ці плани. Підписуйте, щоб вберегти Україну від збитків, затримок і втрат із новими великими атомними блоками.