Атомна енергетика

Навіщо “наглядачі” обдурили Яценюка

yaceniukАрсеній Яценюк заявив, що енергоблоки Хмельницької АЕС слід добудувати в найкоротші терміни із залученням лише європейських партнерів.

Ці слова прем’єр-міністра збентежили професіоналів і ввели в оману українців.

Як відомо, після військового вторгнення Росії Україна потерпає від дефіциту енергоносіїв. Порятунком стала атомна енергетика.

Заклик прем’єра кооперуватися не з росіянами, а з європейськими партнерами, полягає в наступному.

“Енергоатом має прискорити добудову атомних енергоблоків та здійснювати її з європейськими партнерами. Наскільки мені відомо, ми не з Росією, а ми саме з Чехією, зі “Шкодою” будемо мати контракт”, – наголосив очільник уряду.

Однак у керівника такого рангу повинен бути штат кваліфікованих радників. Вони не можуть не знати, що з 2004 року стовідсотковим власником ?KODA JS a.s. став російський холдинг “Объединенные машиностроительные заводы”, засновником якого є російський Газпромбанк.

Починаючи з 2004 року, всі плани чеської ?KODA JS a.s. формуються у Росії, тому про кооперацію з Європою говорити завчасно.

Перш ніж робити таку заяву, уряду слід було розірвати міжурядову угоду з РФ від 9 червня 2010 року про співробітництво у будівництві енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС, ратифіковану законом від 12 січня 2011 року №2917-VI.

Постає також питання, чи варто будувати енергоблоки з чехами, якщо ?KODA JS a.s. ніколи не розробляла будь-яких реакторних установок?

Колись ця компанія брала участь у будівництві першого та другого блоків АЕС “Темелін” у Чехії, виготовляючи окреме обладнання, в тому числі – корпус реактора ВВЕР-1000 за старим російським проектом В-320.

Тоді ж чехам була передана документація проекту, який базувався на патентах СРСР. Проте це була реакторна установка другого покоління, яка давно не відповідає діючим вимогам Європейського союзу EUR.

У країнах ЄС EUR дозволяє будувати реактори покоління 3 і 3+ з обов’язковим використанням МОКС-палива, можливістю роботи у маневрових режимах для добового регулювання потужності. Реактори повинні мати показник вірогідності виходу радіоактивних елементів за межі активної зони не менш ніж 10-7.

Нічого цього і близько нема у реакторах ВВЕР-1000. Чому тоді український уряд орієнтується на чеських партнерів? Технологіями реакторів третього покоління у Європі володіє лише Франція.
У Чехії планували збудувати третій і четвертий енергоблоки АЕС “Темелін”, оснащені реакторами третього покоління. Для участі у тендері створили консорціум МИР.1200.

До його складу, крім ?KODA JS a.s., увійшли російські “Гидропресс” і “Атомстройэкспорт” з проектом АЕС-1200 на базі реактора ВВЕР-1200 російського дизайну, який відповідає вимогам для реакторів третього покоління. Проте у квітні 2014 року уряд Чехії зупинив тендер і відмовився від будівництва. Чому?

Інформація на сайті ?KODA JS a.s. підтверджує, що ця компанія не розробляє реакторні установки, а виконує окремі роботи і надає послуги при здійсненні пусконалагоджувальних робіт. Повністю чеський проект могла б виконати лише російська сторона на базі проекту “Гидропресс”.

Історія Хмельницької АЕС

Спорудження блоків Х-3 і Х-4 на ХАЕС почалося ще 1985 року. У 1990 році роботи зупинили у зв’язку з оголошенням Верховною радою мораторію на будівництво атомних електростанцій в Україні.

На той час завершили спорудження всіх станційних споруд для забезпечення експлуатації ХАЕС з чотирма енергоблоками. Нині будівельна готовність третього блоку – 75%, четвертого – 28%. Блоки вирішили будувати, використовуючи старі конструкції. Для вибору виконавця у 2008 році оголосили міжнародний тендер.

Джерело: Економічна правда