Атомна енергетика

Російські підрядники вирішили підняти ціни на електроенергію, яку вироблятиме АЕС «Белене»

Російські підрядники вирішили підняти ціни на електроенергію, яку вироблятиме АЕС «Белене»

Електроенергія, яку вироблятиме АЕС «Белене» після завершення свого будівництва, коштуватиме щонайменше 4,5 євро-центи за кіловат-годину, що на один євро-цент більше від ціни, що була початково оголошена «Атомбудекспортом». Ціни для кінцевих споживачів електроенергії з АЕС «Белене» все ще не підраховані.

Російські будівельники атомної електростанції (АЕС) «Белене» вимагатимуть підвищення цін на електроенергію, яку вироблятиме майбутня електростанція. Як дізналася газета «Стандарт» (“The Standard”), електроенергія, що вироблятиметься другою АЕС Болгарії, коштуватиме більше, ніж було оголошено рік тому.
«Вартість одного кВт-г становитиме щонайменше 4,5 євроценти», – заявив міністр економіки і енергетики Болгарії Петар Дімітров.
Отже, собівартість електроенергії, яку вироблятимуть майбутні ядерні реактори, зросла на 1 євроцент ще навіть до фактичного початку будівництва АЕС. Лише минулого року «Атомбудекспорт» – російській підрядник, що має побудувати електростанцію, – виграв тендер на будівництво двох ядерних реакторів, запропонувавши вартість у близько 4 мільярди євро і собівартість електроенергії у 3,5-3,7 євроцентів за кВт-г.
«Ми обрали «Атомбудекспорт» через те, що запропонована ним потужність реакторів була на 25-27% більшою, ніж в АЕС «Козлодуй», – пояснив міністр Дімітров.
Проте доволі дивним є те, що собівартість 1 кВт-г, що виробляється на АЕС «Козлодуй», є майже вдвічі нижчою.
«Скільки сплачуватиме кінцевий споживач – це інше питання. Кінцева вартість повністю залежатиме від попиту і пропозиції на міжнародних ринках», – додав міністр Дімітров.
У чому полягає причина підвищення цін на електроенергію на АЕС «Белене» залишається абсолютною загадкою. Як стверджують добре поінформовані джерела, однією з них є ціни на уран, що зростають. На разі «Атомбудекспорт» відмовляється пояснити, чому він підвищує початково оголошену собівартість. Його представники сказали лише, що «Атомбудекспорт» має три варіанти цін на електроенергію АЕС «Белене», проте не змогли сказати напевне, який саме варіант був наданий газеті «Стандарт». Тим не менш, російська компанія запевнила, що вона робитиме все можливе для того, щоб дотримуватися початково оголошених цін на електроенергію.

Івайло Велков