Атомна енергетика

Доля атомної енергетики США тепер залежить від одного комунального підприємства у Джорджії

Після закриття багатомільярдного проекту з атомної енергетики у Південній Кароліні, доля ядерного відродження Америки в даний час спирається на одне комунальне підприємство: «Southern Co».

У понеділок Компанія “Scana Corp” відмовилась від планів зведення двох атомних реакторів і залишила у будівництві два реактора, які компанія «Southern» будує на АЕС «Vogtle», у штаті Джорджія. Це – єдині атомні об’єкти, що будуються сьогодні у США. Та, навіть, вони знаходяться під загрозою. Комунальному підприємству довелося взяти на себе управління проектом, яким раніше займався її збанкрутілий підрядник «Westinghouse Electric Co». Це будівництво продовжує відставати на роки від графіка, перевитрачаючи мільярди доларів. Тепер комунальне підприємство має визначитись, завершувати це будівництво, чи ні.

Компанія “Southern”, так звана заміна попередника, може виявитися останнім цвяхом у труні довгоочікуваного ядерного відродження США, яке не вдалося здійснити після ядерної аварії на Фукусімі в Японії. У 2012 році «Southern» і «Scana» стали першими компаніями, які отримали схвалення на будівництво реакторів США впродовж більше як 30 років – тільки для того, аби вони знайшли собі місце у важкі для цієї промисловості часи.

На додаток до невдач будівництва і неймовірного розростання витрат, атомні електростанції лихоманить від сильної конкуренції з боку дешевого природного газу та відновлюваних джерел енергії. Це підштовхнуло держави, очолювані Нью-Йорком, дійти до надання субсидій вже існуючим реакторам, щоб не закривати їх.

У понеділок Кіт Конолідж, аналітик видання «Bloomberg Intelligence», що базується у Нью-Йорку, сказав по телефону так: «Я весь час думав, що компанія “Southern” відійде від справи». Відмова від проекту в Південній Кароліні збільшує шанси на це, оскільки «по великому рахунку немає сенсу його продовжувати».

В понеділок в ході телефонної конференції з аналітиками директор компанії Кевін Б. Марш висловив думку про те, що без будівництва нових атомних реакторів компанії «Scana» після 2019 року, можливо, потрібно буде вийти на нову генерацію електроенергії. «Ґрунтуючись на даних, які нам сьогодні відомі, ми вважаємо, що це буде газова генерація», – сказав він.

Хоча “Southern” стикається з багатьма такими ж проблемами, що і компанії «Scana» та «Santee Cooper», а органи державної влади мають у проекті 45-відсоткову частку акцій, компанія швидко поставила деяку відстань між ними, аби відкласти питання щодо своїх реакторів.

У понеділок в своїй електронній пошті Джейкоб Хокінс, представник підрозділу компанії «Southern Georgia Power Unit» написав: «Проекти «V.C. Summer» та «Vogtle» є унікальними і у багатьох відношеннях різними». Якщо взяти до уваги той факт, що термін дії нової угоди на обслуговування завершився, – це дає можливість комунальному підприємству взяти на себе управління реакторами. На даний момент, на АЕС «Vogtle» продовжується робота і проводиться аналіз витрат, який буде завершено наступного місяця, – сказав він.

Зіткнення рейтингів

О 9:38 ранку, у вівторок, в Нью-Йорку курс акцій компанії «Southern» виріс на 1 відсоток, до $ 48,41. Акції компанії «Scana» виросли на 4,2%, до $ 67,06.

Вартість завершення експлуатації АЕС «Vogtle» «може бути не настільки драматичною, як деякі цього побоюються», – заявив у своєму дослідженні Джонатан Арнольд, аналітик з Нью-Йорку для видання «Deutsche Bank AG» у вівторок, і додав, що рейтинг на акції компанії «Southern» було підвищено, щоб купляти їх з позиції утримання.

Говорячи про дезінтеграцію проекту «Південна Кароліна», Санті Купер зазначив, що за результатами досліджень, будівництво атомної станції не буде завершено до 2024 року, і тільки через чотири роки після завершення останніх об’єктів будівництва, які проводить компанія «Westinghouse». В кінцевому підсумку це будівництво обійдеться замовникам у 11,4 млрд. доларів в загальному обсязі.

«У мене таке відчуття, що ми збираємося почути подібну історію і від компанії «Southern», – сказав Чарльз Фішман, аналітик з Чикаго для видання “Morningstar Inc” по телефону у понеділок. «Розтягування графіка виконання робіт на чотири роки, про яке сказав Санті Купер, – відкрило мені очі. Я підозрюю, що ми також побачимо затримку графіка робіт і для проекту «Vogtle», і якщо це так, накладні витрати будуть просто величезні».

Між тим, органи, що контролюють комунальні служби у Джорджії, продовжують тиснути на компанію «Southern», намагаючись прийняти остаточне рішення відносно того, чи продовжувати роботу реакторів до кінця року. Стен Вайз, голова державної Комісії з комунальних послуг, сказав, що проект «Vogtle», мабуть, знаходиться у кращому стані для продовження, ніж проект «Scana».

Компанія «Southern» забезпечила гарантійний платіж у розмірі 3,7 мільярдів доларів від батьківської корпорації «Westinghouse», Toshiba Corp., зменшивши гарантійну суму для проекту «Scana» до 2,2 мільярда доларів, – повідомив у понеділок пан Вайз. Компанія «Southern» також має більше співвласників у проекті, і вплив процентної ставки поширюється на більшу клієнтську базу.

Компанія «Scana» заявила, що скасування її проекту призведе до втрати 617 робочих місць, починаючи з вересня. Втім, можливо, деяких співробітників залишать на роботі після цієї дати, аби вони надавали допомогу у процесі закриття.
«Незалежно від того, будуть завершені ці проекти, чи ні, – максимальна сума, яку корпорація «Toshiba» зобов’язана сплатити, – є зафіксована, узгоджена і не підлягає жодним змінам, або висуненню будь-яких претензій в подальшому», – заявила у вівторок прес-секретар компанії «Midori Hara» у своєму електронному листі.

Джим Полсон, Bloomberg