Атомна енергетика

Олкілуото- Скандал за скандалом

Ядерний реактор, що зараз будується в Олкілуото, Фінляндія, мав бути блискучим взірцем для ядерної промисловості. Екологи попереджали про квапливу дозвільну процедуру і невідповідні ресурси для контролю якості. Не минуло й року від початку проекту, коли виникли перші скандали.

Бракований бетон і сталевий бак
Коли бетон фундаментної плити виявився надто пористим, Нагляд з ядерної і радіаційної безпеки Фінляндії (STUK) провів розслідування контролю якості і безпеки проекту, в результаті якого було виявлено багато серйозних проблем і порушень. Порушення правил техніки безпеки були виявлені також в інших складових, включно із сталевим баком реактора. Під час розслідування, яке проводив STUK, було виявлено і повідомлено про 700 невідповідностей технічним умовам.

Графік коту під хвіст
Фінський інвестор „TVO” оголосив, що проект на 18 місяців відстає від графіка здебільшого через проблеми з гарячими нитками – однією із складових, що відіграють вирішальну роль у безпеці реактора. Французька газета „La Tribune” написала, що затримка може розтягнутися на 3 роки.

Холодний піт через гарячі нитки
Три з чотирьох так званих „гарячих ниток” (труб, по яким тепло передається від радіаційної частини до вторинного контуру) виявилися бракованими. Розмір зерна сталі є завеликим для типу ультразвукового контролю, що вимагається Наглядом з ядерної і радіаційної безпеки Фінляндії (STUK). Якщо знайти підходящій метод контролю виявиться неможливим, ці великі труби доведеться відлити повторно. Первинний контур є однією із складових, що найбільш важливі для безпеки, оскільки його відмова може призвести до серйозної аварії. Якщо вірити „TVO”, деякі роботи вже були перероблені.

”Арева” залишилася ні з чим
Компанія „TVO” в червні 2006 року заморозила платежі на користь „Ареви” через недотримання нею умов контракту.

Європейський реактор з водою під тиском не сумісний з фінськими нормами
Французький орган нагляду за радіаційною безпекою IRSN повідомив, що через „Олкілуото-3” необхідно міняти фінські норми, для того, щоби дозволити випуск радіоактивної пари з первинного контуру АЕС у разі ушкодження трубок парогенератора. У разі, якщо це не вдасться зробити, це може призвести до аварії внаслідок раптового збільшення реактивності, жорстким прикладом якої була чорнобильська катастрофа.

Пересилка рахунку платникам податків
Фінський уряд збільшив виділення безкоштовних нереалізованих викидів для сектора торгівлі викидами, що забруднюють навколишнє середовище, через затримки „Олкілуото-3” на 260 мільйонів євро.

Розслідування державної допомоги
Комісія Європейського Союзу оголосила, що вона розпочне всебічне розслідування державних субсидій, наданих реактору, що кинуло ще більшу тінь на проект. Це розслідування може змусити компанії, що беруть участь у проекті, повернути кошти, які вони одержали від незаконної державної допомоги.

”Арева” програла в Китаї
У грудні 2006 року компанія „Арева” втратила крупну заявку на будівництво чотирьох ядерних реакторів в Китаї. Газета „Файненшел Таймс” повідомила, що китайці посилалися на проблеми, що виникли на реакторі „Олкілуото-3”, як на привід для занепокоєння.

Фінам продали другосортний реактор
У доповіді, підготовленій компанією „Арева”, перелічено низку захисних характеристик конструкції європейського реактора із водою під тиском, що пропонується американському ринку, які не є включені у реактор, що будується в Фінляндії. Очевидно фінські посадовці і „Арева” вважають, що фіни не заслуговують на той самий рівень ядерної безпеки, що й США.
(Доповідь можна одержати з бібліотеки документів Комісії з ядерної регламентації (NRC document library), увівши код доступу ML063390020)

Прибуток „Ареви” зазнає шкоди
Дохід компанії „Арева” від своєї основної діяльності за першу половину 2006 року був уражений затримками на проекті будівництва європейського реактора з водою під тиском „Олкілуото-3” у Фінляндії. Прибуток компанії „Арева” від діяльності в ядерній галузі втратив 300 мільйонів євро у порівнянні із першою половиною 2005 року. „Арева” пізніше визнала, що збитки, як вона передбачає, складуть близько 700 мільйонів євро.

Плани компанії „Арева” щодо видобутку урану зазнали поразки
Заявки компанії „Арева” на одержання дозволів на пошук урану було відхилено у відносно густонаселеній Південній Фінляндії. Плани компанії викликали поширений опір місцевого населення.

У грудні 2006 року організація ”Ґрінпіс” опублікувала доповідь, у якій вона продемонструвала, що діяльність компанії „Арева”, пов’язана із видобутком урану, завдала значної екологічної шкоди в США, Канаді, Африці і Франції. Компанія у своїй діяльності постійно нехтувала навколишнім середовищем і здоров’ям людей.

05.01.2007

Лаурі Милливірта