Атомна енергетика

Україна наполягає на прозорій ціні на вивезення і переробку ВЯП у Росії і переносить будівництво власного сховища ВЯП

no_nuc20081029Україна наполягає на формалізації механізму ціноутворення на вивезення і переробку ВЯП у Росії. Про це повідомила сьогодні в Києві директор Департаменту ядерної енергетики і атомної промисловості Міністерства палива і енергетики Наталія ШУМКОВА.За її словами, українська сторона в особі НАЕК «Енергоатом» неодноразово пропонувала впровадити чіткий механізм формування ціни на даний вид послуг, проте російські партнери не приймають ці пропозиції.«Основною слабкою ланкою тут є те, що формування цін з відпрацьованого ядерного палива, на жаль, не формалізоване. У нас немає узгоджених підходів, методики і методології, і наші ініціативи багаторічні.

Коли ми намагалися запропонувати свої механізми російським партнерам, вони на сьогодні прийняті. І тому щороку відбувається зближення позицій без будь-яких основ», – сказала Н.ШУМКОВА. Вона повідомила, що в даний час переговори з узгодження вартості послуг російських підприємств з вивезення ВЯП тривають, проте ускладнені «жорсткою ціновою політикою» російських партнерів.«Наступного року процес формування програми йде, оскільки цінова політика з боку Російської Федерації досить жорстка», – сказала Н.ШУМКОВА, ухилившись при цьому від уточнення цінових параметрів, запропонованих російською стороною.

Водночас Н.ШУМКОВА зазначила, що у разі збереження невизначеної ситуації це питання може бути порушене на міждержавному рівні в рамках підкомісії з питань атомної енергетики і ядерних матеріалів українсько-російської міжурядової комісії з торговельно-економічної співпраці. Проте приводом винесення даного питання на міждержавний рівень має стати офіційне звернення господарюючого суб’єкта – НАЕК «Енергоатом». Вона уточнила, що до цього часу «Енергоатом» не звертався з відповідним офіційним проханням до міністерства.

27 жовтня під час колегії Мінпаливенерго президент НАЕК «Енергоатом» Юрій НЕДАШКОВСЬКИЙ заявив про необхідність того, щоб Мінпаливенерго офіційно звернулося до Державної корпорації «Росенергоатом» для узгодження позицій щодо формування цін на послуги з вивезення і переробки відпрацьованого ядерного палива на 2009 рік.

За словами Ю.НЕДАШКОВСЬКОГО, на сьогоднішній день НАЕК не зрозуміла структура і механізм формування ціни на цей вид послуг з боку російських підприємств.«На сьогоднішній день прозорий механізм формування ціни на ці послуги на 2009 рік не визначений, а наше листування не дало жодних результатів», – сказав президент НАЕК.

«Енергоатом» вже стикався з даною проблемою при підписанні відповідного контракту на 2008 рік, коли російська сторона запропонувала підвищити вартість своїх послуг на 18%. При цьому не виключалося, що у разі істотного підвищення ціни НАЕК «Енергоатом» змушений буде піти на скорочення кількості рейсів спецешелонів у 2,5 раза. Проте в 2008 році план з вивезення відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС виконано в повному обсягу, зокрема, здійснено три планові рейси з вивезення ВЯП з енергоблоків ВВЕР-1000, а також один рейс з ВВЕР-440.

Послуги з вивезення і переробки ВЯП надають «Енергоатому» федеральні державні унітарні підприємства «Гірничо-хімічний комбінат» (Железногорськ, Росія) і «Маяк» (Челябінська область, Росія).

НАЕК “Енергоатом” експлуатує чотири українські АЕС із 15 ядерними реакторами сумарною потужністю більше 13 Гвт.

Україна перенесла введення централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива для Південно-Української, Рівненської і Хмельницької АЕС з 2010 на 2012 рік.