Атомна енергетика

Рівень радіації на АЕС “Фукусіма” сягнув найвищого рівня з часів розплавлення реакторів у 2011 р.

Насправді компанія Терсо отримала можливість заміряти рівень радіації, там куди раніше не могла потрапити. Тобто рівень радіації не збільшилися – зявилися нові заміри (- атом.орг.уа)

Надзвичайно високі показники радіації підсилюють тиск на компанію-оператора “Tepco” в рамках її роботи по виведенню з експлуатації атомної електростанції.

Радіація в середині пошкодженого реактору атомної електростанції “Фукусіма-Даїчі” сягнула найвищого рівня через шість років після аварії, в результаті якої відбулось плавлення в середині трьох реакторів.

Компанія-оператор “Tokyo Electric Power (Tepco)” повідомила про те, що у захисній оболонці реактору № 2, який є одним з реакторів, що розплавилася після пошкодження електростанції потужним цунамі, яке обрушилось на північно-східне узбережжя Японії в березні 2011 року, було зафіксовано рівні радіації у повітрі на позначці 530 зівертів на годину.

Надзвичайно високі показники радіації підкреслюють масштаб завдання, яке стоїть перед тисячами працівників, у той час як компанія “Tepco” перебуває під тиском, в рамках якого від неї вимагають розпочати виведення електростанції з експлуатації – процес, який, як очікується, триватиме близько сорока років.

Нещодавно зафіксовані показники, які деякі експерти охарактеризували як “неймовірні”, набагато перевищують ті, які було зафіксовано раніше (73 зіверти на годину) в цій частині реактору.

Одноразової дози в розмірі одного зіверту достатньо щоб викликати променеву хворобу і нудоту; половина осіб, які зазнали впливу дози у 5 зівертів, можуть померти протягом місяця, а ті, які зазнали впливу дози у 10 зівертів, можуть померти протягом декількох тижнів.

Компанія “Tepco” також повідомила, що в результаті проведення візуального аналізу було виявлено діру у металевій решітці під корпусом цього ж самого реактора. Діра діаметром один метр могла утворитися під впливом ядерного палива, яке розплавилось і проплавило корпус реактора після пошкодження цунамі резервної системи охолодження АЕС “Фукусіма-Даїчі”.

“Вона могла утворитися під впливом ядерного палива, яке могло розплавитися і утворити отвір у корпусі реактора, але це лише гіпотеза, яка розглядається на цьому етапі”, повідомив AFP прес-секретар компанії “Tepco” Тацушіро Ямагіші.

“Ми вважаємо, що зроблені фотографії надають дуже корисну інформацію, але нам все одно потрібно провести додаткові дослідження, оскільки оцінити фактичну ситуацію в середні вкрай складно”.

Наявність небезпечно високого рівня радіації ускладнить роботу з безпечного демонтажу електростанції.

Ресурс дистанційно керованого роботу, якого компанія “Tepco” планує направити під захисну оболонку реактору № 2, не перевищує 1000 зівертів, тобто він зможе належним чином функціонувати протягом менше ніж двох годин.

Компанія повідомила, що радіація з реактора не просочується назовні, додавши, що застосування робота може бути обґрунтованим, оскільки він може переміщуватися з однієї точки в іншу і працювати за різних рівнів радіації.

Втім компанія “Tepco” і її мережа партнерських компаній, що працюють на об’єкті “Фукусіма-Даїчі”, все ще повинні встановити місце перебування і стан розплавленого палива в трьох найбільш зруйнованих реакторах. Безпечне видалення цього палива є безпрецедентним викликом в історії атомної енергетики.

Припускається, що розплавлене паливо накопичилось у нижній частині захисних оболонок пошкоджених реакторів, але небезпечно високі рівні радіації не дозволяють інженерам точно визначити стан відкладів палива.

Раніше цього тижня енергетична компанія опублікувала фотознімки згустків темного кольору, виявлених під реактором № 2, які, на її думку, можуть бути розплавленими урановими стрижнями – це перша така знахідка з часів аварії.

В грудні уряд повідомив, що розрахункова вартість виведення електростанції з експлуатації та знезараження прилеглої території з урахуванням виплати компенсації і витрат на зберігання радіоактивних відходів сягнула 21.5 трлн єн (150 млрд фунтів стерлінгів), що майже вдвічі перевищує результати розрахунків, які було опубліковано в 2013 році.

Джастін МакК’юрі (Токіо)
Джерело: theguardian.com