В Україні знову обговорюють можливість реалізації проєкту з будівництва Чигиринської атомної електростанції (АЕС) в Черкаській області. Це недобудована станція, зведення якої розпочалося ще за радянських часів.
Проте, в умовах повномасштабної війни та енергетичної кризи, така амбітна ініціатива виглядає як неприйнятний і нераціональний крок. Важливо проаналізувати, чи відповідає цей проєкт сучасним потребам України і чи не краще зосередитися на інших, більш адаптивних рішеннях у сфері енергетики.
До того ж компанія Westinghouse, яка пропонує Україні реактори AP1000 для добудови Чигиринської АЕС, вже продемонструвала свою неспроможність успішно реалізувати подібні проєкти. У США ці проєкти закінчувалися провалами, величезними бюджетними перевитратами та зривами термінів, а середня вартість одного реактора перевалила за 15 мільярдів доларів. З огляду на ці невдачі, логічно припустити, що в умовах України, з усіма викликами війни та відновлення інфраструктури, подібний сценарій буде ще більш ризикованим.
Натомість, державним пріоритетом має бути розвиток децентралізованої малої генерації з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та систем накопичення енергії. Об’єкти ВДЕ дешевші у встановленні, менш вразливі до атак та мають коротші терміни введення в експлуатацію. Україні треба пришвидшувати темпи встановлення та збільшити амбітність, адже наразі національні цілі щодо розвитку ВДЕ залишають бажати кращого, особливо в умовах енергетичної кризи.
Згідно з Національним планом з енергетики та клімату, до 2030 року, тобто за наступні 5 років, Україна планує побудувати лише 4,8 ГВт нових потужностей сонячних електростанцій. Це стільки ж і навіть менше, ніж деякі країни будують за один рік.
Наприклад, Польща за 2023 рік побудувала 4,6 ГВт нових потужностей сонячної енергетики, Італія – майже 5 ГВт. Німеччина за 2023 рік побудувала 14,1 ГВт і майже 10 ГВт за перші 6 місяців 2024 року. В цілому українські плани на наступні 5 років навіть значно менші, ніж найбільша сонячна електростанція (6 ГВт), нещодавно погоджена до будівництва в Австралії.
Будівництво атомних блоків, а тим більше цілих нових станцій, надзвичайно дороге і триватиме роками. В умовах повномасштабної війни та енергетичної кризи Україна просто не має часу і ресурсів на такі авантюри. Наша країна терміново потребує швидкої відбудови, особливо враховуючи руйнування генеруючих потужностей – у нас немає можливості розкидатися обмеженими ресурсами та витрачати їх на проєкти, які можуть затягнутися на десятиліття і не принести жодного позитивного результату.
Джерело – liga.net
Фото: Tony Webster