Національний екологічний центр України вважає плани керівництва країни з добудови 3-го та 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС нереалістичними.
Як відомо, 21 квітня 2010 р. Уряд України ухвалив Угоду з Російською Федерацією про кредитування добудови двох блоків ХАЕС. Проте, перспективи нарощування атомних енергетичних потужностей України виглядає більше авантюрою ніж стратегічними інвестиціями в українську енергетичну інфраструктуру.
ЗАТ «Атомбудекспорт» (РФ) – компанія що виграла конкурс на будівництво ХАЕС3/ХАЕС4 та головний проектувальник будівництва атомних реакторів за кордоном має виробничі обмеження та вже обтяжена міжнародними зобов’язанням, що додає більшого скептицизму планам добудови ХАЕС3/ХАЕС4 до 2016 року. Більше того, в світі не існує жодного працюючого реактора ВВЕР-1000 (В-392Б), який планується побудувати на Хмельницькій АЕС, Росія лише планує його будівництво, але такі роботи наразі не ведуться. Наявність на ХАЕС напівзбудованих споруд лише технічно ускладнює внесення змін до конструкції блоку та здорожує проект.
Як свідчить ситуація навколо будівництва атомних реакторів у Белене (Болгарія) знайти фінансові ресурси для таких проектів дуже складно, провідні міжнародні фінансові організації не бажають виділяти кошти для подібного будівництва, через значні, переважно фінансові, ризики. На сьогодні Україна не має власних коштів для самостійного фінансування добудови блоків ХАЕС3/ХАЕС4. Заяви про те, що на добудову реакторів РФ надасть кредит також викликає сумніви, оскільки такі ж заяви лунали відносно будівництва реакторів у Болгарії, проте проект досі не реалізується.
«В Україні вже існує надлишкова встановлена потужність, а очікуваного росту споживання електроенергії не відбувається. Так, наприкінці лютого, тобто у пік споживання електроенергії, 5 з 15 діючих енергоблоків, з різних причин не подавали електроенергію у мережу, – сказав Артур Денисенко, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України. – Україна має направити зусилля на збільшення енергоефективності нашої економіки»
За додатковою інформацією звертайтесь:
Артур Денисенко
Національний екологічний центр України
тел.: +380 44 3537841
arthur.denisenko AT necu.org.ua