Національний екологічний центр України вважає плани керівництва країни з добудови енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електростанції ризикованими та неактуальними. Результати власного дослідження [1] про недоцільність добудови двох енергоблоків ХАЕС оприлюднили експерти Національного екологічного центру України.
Будівництво енергоблоків №3 та №4 ХАЕС було розпочато ще у 1985 році. Спорудження зупинили після оголошення мораторію на будівництво ядерних об’єктів після аварії на Чорнобильській АЕС. За результатами тендеру 2008 року, на старих конструкціях планують встановити реактори іншої модифікації. Це може бути небезпечним, оскільки нова модифікація реакторної установки ВВЕР-1000/В-392 має конструктивні відмінності, що значно ускладнює проект. Більше того, модифікація ВВЕР-1000/В-392 ніде у світі не була реалізована, тому спроби встановити неперевірену реакторну установку підвищує ризики експлуатації.
Виникають сумніви також щодо довговічності та надійності наявних конструкцій, які не консервувалися та простояли під відкритим небом чверть століття.
„Спроби використати конструкції, значна частина яких була пошкоджена внаслідок пожежі у 1989 році, а багато приміщень, що знаходяться нижче нульової відмітки, залиті водою, виглядають як спекулювання у питаннях безпеки та як гра у „російську рулетку”. Стає зрозуміло, що тип реактора обрали без урахування можливості його розміщення в існуючих конструкціях”, – зауважує координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України Артур Денисенко.
У світі вже була подібна ситуація: у Болгарії, де з часів Радянського Союзу були недобудовані блоки на АЕС Белене. Після обстеження конструкцій (які, на відміну від України, були законсервовані), комісія ухвалила рішення про повний демонтаж існуючої інфраструктури під нові блоки. Витрати на демонтаж склали 112 мільйонів євро, що виявилося дешевшим, ніж „підлаштування” конструкцій під нові реакторні установки.
Водночас, у добудові ще двох блоків ХАЕС немає економічної потреби: в Україні існує надлишок електроенергії, а очікуваного росту її споживання не відбувається. Навіть у річний пік споживання електроенергії – наприкінці лютого 2010 – п’ять з п’ятнадцяти діючих енергоблоків не подавали електроенергію в мережу.
„Добудова двох непотрібних реакторів ляже на плечі звичайних людей через тарифи на електроенергію та бюджетні відрахування на подолання наслідків роботи ядерної галузі”, – зауважує експерт з енергетичних питань НЕЦУ Дмитро Хмара.
За попередніми підрахунками, на будівництво енергоблоків ХАЕС-3 та ХАЕС-4 потрібно близько 30 мільярдів гривень. На думку екологів, ці гроші доцільніше вкласти у заходи з енергоефективності та енергозбереження.
Довідка:
Добудова двох блоків ХАЕС передбачається Енергетичною стратегією України до 2030 року, яка з першого дня прийняття була розкритикована через завищені прогнози росту економіки та споживання електроенергії. У квітні 2010 уряд України ухвалив угоду з Російською Федерацією про кредитування добудови блоків.
За додатковою інформацією звертайтесь:
Артур Денисенко
Національний екологічний центр України
тел.: +380 44 3537841
arthur.denisenko AT necu.org.ua