Росія не буде підписувати з Білоруссю угоду про будівництво першої білоруської АЕС до створення спільного підприємства, яке продаватиме електроенергію з АЕС.
Москва відмовилася підписувати з Мінськом угоду про будівництво першої білоруської АЕС до створення спільного підприємства, яке продаватиме електроенергію з АЕС. Раніше білоруське керівництво заявляло, що пакет угод про спорудження АЕС буде підписаний до кінця липня 2010 року.
Росія хоче отримати в збутовому СП не менше половини. Таким чином, Москва претендує і на 50 відсотків доходів від збуту електроенергії, яка вироблятиметься білоруської АЕС у разі її будівництва за рахунок російського кредиту.
“Питання часток ринку сторін в збутовому підприємстві може бути предметом обговорення, але терміни його створення, на яких наполягає російська сторона, неприйнятні”, – стверджує джерело в уряді Білорусі.
Джерело також додало, що Білорусь запропонувала російським партнерам побудувати третій блок АЕС, який працював би тільки на експорт і був власністю російської сторони. Однак Росія цю пропозицію відхилила.
У переговорах з Білорусією по створенню збутового СП з російської сторони бере участь оператор експорту-імпорту електроенергії в РФ ВАТ “Інтер РАО ЄЕС”, раду директорів якого очолює віце-прем’єр Ігор Сєчін, що керує російським ПЕК. У компанії, яка поставляє російську електроенергію до Білорусі і через територію республіки в Прибалтику, вже заявили, що “здивовані такою реакцією білоруської сторони”.
Білоруська влада планує побудувати АЕС в Гродненській області, в кількох десятках кілометрів від кордону з Литвою. Станція буде включати в себе два блоки загальною потужністю 2,4 тисячі мегават. Перший, як очікується, буде введений в дію в 2016, другий – у 2018 році. Генеральним підрядником будівництва визначено російське ЗАТ “Атомбудекспорт”.
У травні 2009 року російські ЗМІ повідомляли, що Мінськ попросив у Москви кредит на дев’ять мільярдів доларів на будівництво АЕС.
Джерело: tsn.ua