Потужність сонячних електростанцій у світі наразі перевищує потужність ядерної енергетики майже в п’ять разів. Такі дані звіту про стан світової атомної промисловості за 2024 рік (WNISR).
Згідно з цим звітом, на середину поточного року у світі працювало 408 ядерних реакторів загальною потужністю 367 ГВт. Водночас прогнозована потужність встановленої сонячної енергетики до кінця цього року становитиме близько 2 ТВт.
Ядерна енергетика втрачає конкурентну здатність не тільки через зростання попиту на сонячну та вітрову енергетику, але і завдяки розвитку систем накопичення. Згідно з даними інвестиційного банку Lazard, сонячна енергетика з акумуляторами вже може бути дешевшою за нову ядерну енергетику. Конкурентна ціна та велика доступність змінних відновлюваних джерел енергії у поєднанні з можливістю резервування можуть стати ключовим чинником змін в енергетичній політиці найближчими роками.
Основні тенденції
У 2023 році виробництво ядерної енергії зросло, але залишилось нижчим від рівнів 2021 і 2019 років; на середину 2024 року кількість діючих ядерних блоків становила 408. Це на один більше, ніж рік тому, але на 30 менше порівняно з піковим рівнем 2002 року. Тоді як загальна потужність зросла до нового рекордного рівня (проте це всього на 0,3 ГВт більше) порівняно з попереднім рекордом 2006 року.
Також за минулий рік загальна кількість відновлюваних джерел енергії зросла на 14% і досягла 3,9 ТВт або 43% від встановленої глобальної потужності генерації електроенергії. За даними Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії, щорічне збільшення сонячної та вітрової енергії зросло на 73% та 51%,відповідно, це майже 460 ГВт нових потужностей.
З 2009 по 2024 рік середня вартість електроенергії для сонячної енергетики знизилася з 359 до 61 долара за МВт·год, тобто на 83%. Вартість ядерної енергії навпаки зросла з 123 до 182 доларів за МВт·год, тобто на 49%, що зробило її найдорожчим джерелом електроенергії на комерційній основі.
Протягом останніх двох десятиліть, з 2004 по 2023 роки, було введено в експлуатацію 102 нових реактори і закрито 104. Серед них 49 запусків відбулись у Китаї, де жоден реактор не був виведений з експлуатації. Як наслідок, поза межами Китаю за той самий період кількість діючих реакторів зменшилася на 51, а загальна потужність знизилася на 26,4 ГВт.
Динаміка будівництва нових реакторів
З грудня 2019 року і до середини 2024 року у світі було розпочато будівництво 35 реакторів, із яких 22 у Китаї, а ще 13 Росією в різних країнах. Минулого року в експлуатацію було введено лише п’ять нових ядерних реакторів із загальною потужністю 5 ГВт у Білорусі, Китаї, Словаччині, Південній Кореї та США. Проте, це зростання не було достатнім для збільшення загальної ядерної потужності, оскільки одночасно було закрито п’ять реакторів із сукупною потужністю 6 ГВт у Німеччині, Бельгії та Тайвані.
На кінець червня у світі будувалися 59 ядерних реакторів із загальною потужністю 60 ГВт у 13 країнах. На Китай припадає майже половина цих проєктів, із 27 реакторами, що перебувають на стадії будівництва.
Затримка будівництва – основний виклик для ядерної енергетики
Усі реактори, що будуються щонайменше у дев’яти з 13 країн, стикаються із затримками, які тривають роками. З 23 реакторів щонайменше 10 знову відстають від графіка будівництва, і ще два повідомили про відстрочку.
Цьогоріч найбільша ядерна держава, США, не має жодного реактора в процесі будівництва, і жодна компанія в країні не подавала заявок на отримання дозволу на спорудження великого реактора. Єдина заявка на ліцензію на будівництво надійшла до американського регулятора для малого експериментального реактора Natrium, створеного компанією Білла Гейтса, проте його конструкція ще не ліцензована.
Чи є майбутнє у малих модульних реакторів?
Розрив між ажіотажем навколо малих модульних реакторів (ММР), які вважаються електростанціями наступного покоління, хоча на сьогодні їхній розвиток залишається обмеженим, та їхньою промисловою реалізацією й далі зростає. Ядерна індустрія та низка урядів продовжують вкладати значні фінансові й політичні ресурси в ММРи. Однак досі немає сертифікованих проєктів, немає будівництва на заході, проєкти ММРів перебувають на стадії затримок або скасувань.
Отже, попри поширену думку про відродження ядерної енергетики, вона стає неконкурентоспроможною на глобальному ринку. Сонячна енергетика з акумулюванням може стати рушійною силою для адаптації політики до актуальних промислових реалій.
Автор: Артем Колесник, Екодія
Джерело: ecoaction.org.ua